Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

18. Festiwal Kompozytorów Polskich

Data publikacji: 2013-10-14, Data modyfikacji: 2013-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniach 18-20 października w Bielsku-Białej odbędzie się 18. Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to najważniejsze przedsięwzięcie muzyczne organizowane corocznie w Bielsku-Białej i jedyny w Polsce festiwal poświęcony muzyce kompozytorów polskich. Bohaterami tegorocznego festiwalu są Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski oraz Krzysztofa Penderecki.

 

Pierwszym punktem programu tegorocznego 18. FKP będzie koncert dla młodzieży przygotowany przez Bielskie Towarzystwo Muzyczne. 18 października o godz. 8.00 w BCK dla młodych słuchaczy wystąpią: koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach Adam Wagner – skrzypce, kierownik artystyczny FKP oraz Bielskiej Orkiestry Kameralnej Witold Szulakowski – altówka, pedagog i zarazem szefowa Bielskiego Towarzystwa Muzycznego Urszula Mizia – wiolonczela, trzykrotna laureatka Konkursu na Stypendia Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie Agnieszka Kopińska – fortepian oraz profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Jerzy Mądrawski - akordeon. W programie utwory Witolda Lutosławskiego oraz również prawykonania kompozycji: Space music na skrzypce, akordeon i wiolonczelę Jerzego Mądrawskiego; Dedykacja na skrzypce, wiolonczelę i akordeon Łukasza Wosia oraz Kołysanka na flet lub skrzypce, wiolonczelę i akordeon Krzysztofa Naklickiego.

 

Kolejny z festiwalowych koncertów 18 października adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej. W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej o godz. 11.00 rozpocznie się muzyczne spotkanie połączone z wręczenie nagród laureatom konkursu wiedzy o kompozytorach. Utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego wykonają: Bielska Orkiestra Festiwalowa, Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. w Bielsku-Białej pod dyr. Andrzeja Kucybały oraz Dziecięcy Chór Mieszany Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. w Bielsku-Białej. Opiekunkami chóru są Beata Olma oraz Zuzanna Pradela.

 

W koncercie inauguracyjnym 18. FKP świętować będziemy 80. rocznicę urodzin patrona festiwalu – Henryka Mikołaja Góreckiego. 18 października o 18.00 w BCK muzykę prof. Góreckiego wykonywać będą: Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka, Carol Wincenc - flet, Iwona Hossa –sopran i Adam Kruszewski - baryton. Przygotowanie chóru Jarosław Wolanin. W programie koncertu znajdą się utwory: Szeroka woda op. 39 na chór mieszany a cappella, Concerto-cantata op. 65 na flet solo i orkiestrę – utwór zadedykowany Carol Wincenc; II Symfonia Kopernikowska– napisana z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 

Witoldowi Lutosławskiemu poświęcony będzie koncert 19 października o 18.00. W sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej odbędzie się koncert zatytułowany „Hesitant-Direct. Lutosławskiemu w 100-lecie urodzin”. Wykonawcami tego koncertu będą: Śląska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyr. Wojciecha Michniewskiego oraz Marcin Zdunik -wiolonczela. Podczas koncertu usłyszymy: Muzykę żałobną na orkiestrę smyczkową – kompozycję powstałą dla uczczenia pamięci wyśmienitego kompozytora węgierskiego Béli Bartóka w 10. rocznicę jego śmierci; Koncert na wiolonczelę i orkiestrę – utwór powstały na zamówienie brytyjskiego stowarzyszenia propagującego muzykę instrumentalną Royal Philharmonic Society i fundacji ormiańskiego przedsiębiorcy Calouste Gulbenkiana; Symfonię nr 4 – utwór będący sumą doświadczeń artysty.

 

Trzeci festiwalowy wieczór wypełni muzyka Krzysztofa Pendereckiego dla uczczenia 80. rocznicy urodzin kompozytora. 20 października o 18.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi sam Krzysztof Penderecki. Jako soliści wystąpią znakomici śpiewacy: Iwona Hossa - sopran, Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor), Thomas Bauer (baryton), Teresa Majka-Pacanek (dyrygent chóru). W programie koncertu znajdą się utwory: Missa brevis – skomponowana na zamówienie Archiwum Bacha w Lipsku z okazji obchodów jubileuszu 800-lecia kościoła i chóru św. Tomasza (Thomanerchor Leipzig); Agnus Dei na smyczki – fragment Polskiego Requiem, interpretacja tekstów łacińskiej mszy żałobnej, refleksja nad tematem śmierci i Sądu Ostatecznego; Chaconne in memoria Jan Paweł II – fragment Polskiego Requiem powstały w czasie stanu wojennego, poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II, zgodnie z założeniem, że części Polskiego Requiem mają dotyczyć ludzi i zdarzeń związanych z polskimi tragediami ostatnich dziesięcioleci; Te Deum – utwór powstały z okazji wybrania Karola Wojtyły na papieża, wykorzystujący motywy hymnów Te Deum laudamus oraz Boże, coś Polskę.

 

 

 

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola