Belka
Środa, 14 Maja 2025   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Fotografia Dzikiej Przyrody 2013 w BWA

Data publikacji: 2014-02-03, Data modyfikacji: 2014-02-03
A A AWydrukDrukuj  
 

W lutym galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na dwie wystawy: malarstwa Tamary Berdowskiej  oraz popularną wystawę fotografii rodem z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - „Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”. Poza wystawami odbędą się dwa cykliczne wydarzenia: projekcja z cyklu “Głośne Kino Nieme” i  kolejne spotkanie w Salonie Poezji. Wstęp na wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody” w Galerii Bielskiej BWA jest bezpłatny. Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji (6 lutego – 2 marca 2014): od poniedziałku do piątku czynna jest od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian – od godz. 10.00 do 18.00.

 

WYSTAWY:

Tamara Berdowska – Malarstwo

Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014

wernisaż: środa, 5 lutego 2014, godz. 19.00

Wystawa prac Tamary Berdowskiej, jednej z najważniejszych przedstawicielek abstrakcji geometrycznej średniego pokolenia, prezentująca obrazy stworzone w ostatnich latach. Punktem wyjścia dla oszczędnych w gamie barwnej płócien jest geometryczny rysunek, w trakcie procesu niwelowany kolorem i światłem. Artystka operuje zmienną temperaturą barw w obrębie jednego koloru, uzyskując efekt pulsowania powierzchni obrazu i złudzenie „wyjścia poza jego materialność”.

 

Najnowszą serię obrazów artystki prof. Janina Kraupe-Świderska ocenia jako „Niezwykle zwartą kolekcję o wielkiej innowacyjności rozwiązań geometrycznych”.

 

Tamara Berdowska urodziła się w 1962 roku w Rzeszowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej w 1990 roku. Jest artystką wizualną; maluje obrazy, tworzy reliefy i rysunki przestrzenne. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych oraz kilkunastu indywidualnych. Od 2000 roku uczestniczy w sympozjach organizowanych przez Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Chełmie, Orońsku a następnie w Radziejowicach. Od kilku lat artystka mieszka w Bielsku-Białej

 

 

„Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”

Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014

wernisaż: 5 lutego, godz. 19.30

„Fotografia Dzikiej Przyrody/Wildlife Photographer of the Year” jest jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, organizowanym nieprzerwanie od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz „BBC Worldwide”. Obserwowanie i fotografowanie natury inspiruje coraz to nowe pokolenia fotografów, tworzących wizjonerskie i ekspresyjne wizje dzikiej przyrody, bądź rejestrujących – ku przestrodze – degradację życia na Ziemi.

 

Każdego roku wynikiem konkursu jest wystawa prezentująca 100 nagrodzonych i wyróżnionych najwspanialszych fotografii. Uroczysta gala oraz pierwsza prezentacja zdjęć odbywają się rokrocznie jesienią w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, następnie przez cały następny rok wystawa odbywa tournée po świecie. W Galerii Bielskiej BWA wystawa będzie prezentowana po raz jedenasty. Bielsko-Biała jest, oprócz Warszawy i Bytomia, jedynym z nielicznych polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy będzie gościć po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2004. W 2014 roku wystawę zobaczą także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta. 

 

Zwycięskie prace obecnej edycji konkursu jury wybrało spośród prawie 43 tys. nadesłanych fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

 

Główną nagrodę i tytuł „Fotograf Dzikiej Przyrody 2013” otrzymał Greg de Toit z RPA za zdjęcie „Tajemnicza natura słoni” – doskonałe technicznie, fascynujące swoją aurą, rejestrujące niepowtarzalny moment w życiu stada słoni na afrykańskiej równinie.

 

Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów – Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który za zdjęcie pt. „Oko ropuchy” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, oraz  Mateusza Piesiaka z Wrocławia, którego zdjęcie pt. „Ostatni blask światła” uznane zostało za najlepsze w jednej z kategorii młodzieżowych (15–17 lat).

 

Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.Wystawa w Galerii Bielskiej BW trwa od 6 lutego do 2 marca 2014.

 

PROJEKCJE:

„Faust” z cyklu „Głośne Kino Nieme”

sobota, 22 lutego 2014, godz. 18.00 (wstęp wolny)

Podczas kolejnej projekcji w cyklu „Głośne Kino Nieme” – w którym pokazowi starych filmów towarzyszy muzyka wykonywana na żywo – zostanie wyświetlony film „Faust” z 1926 roku w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Nie jest on adaptacją poematu Geothego, lecz odwołuje się do niemieckiej legendy ludowej. Tytułowy Faust podpisuje pakt z Mefistofelesem – w zamian za swoją duszę otrzymuje wieczną młodość. Ostatni film Murnaua zrealizowany w ojczyźnie, zwiastuje koniec niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i jest jednym z jego największych osiągnięć.

 

Do filmu zagra formacja Panie Łaskawe.

Czas trwania projekcji: 1 godz. 56 min

Organizatorami cyklu „Głośne Kino Nieme” jest Galeria Bielska BWA oraz Stowarzyszenie Montaż.

 

SPOTKANIA:

Salon Poezji
„Uskrzydlone karnawałowe wiersze”

niedziela, 23 lutego, godz.11.00 (wstęp wolny)

Podczas 73. Bielskiej Edycji Krakowskiego Salonu Poezji w galeryjnym klubie Aquarium usłyszymy wiersze i piosenki związane z tematem karnawału i zabawy. Wyboru poezji dokonali zaproszeni aktorzy: Krystyna Pryszczyk i Janusz Kaczmarski, na co dzień związany ze Sceną Polską w Czeskim Cieszynie. Na fortepianie będzie akompaniować Tomasz Pala.

 

Organizatorem Salonu jest Centrum Sztuki „Kontrast” przy współpracy Galerii Bielskiej BWA. Po spotkaniu uczestnicy mogą obejrzeć wystawę „Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny”.

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola