W lutym galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na dwie wystawy: malarstwa Tamary Berdowskiej oraz popularną wystawę fotografii rodem z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - „Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”. Poza wystawami odbędą się dwa cykliczne wydarzenia: projekcja z cyklu “Głośne Kino Nieme” i kolejne spotkanie w Salonie Poezji. Wstęp na wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody” w Galerii Bielskiej BWA jest bezpłatny. Galeria wydłuża także godziny otwarcia na czas trwania ekspozycji (6 lutego – 2 marca 2014): od poniedziałku do piątku czynna jest od godz. 8.00 do 18.00; w soboty, niedziele i święta bez zmian – od godz. 10.00 do 18.00.
WYSTAWY:
Tamara Berdowska – Malarstwo
Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014
wernisaż: środa, 5 lutego 2014, godz. 19.00
Wystawa prac Tamary Berdowskiej, jednej z najważniejszych przedstawicielek abstrakcji geometrycznej średniego pokolenia, prezentująca obrazy stworzone w ostatnich latach. Punktem wyjścia dla oszczędnych w gamie barwnej płócien jest geometryczny rysunek, w trakcie procesu niwelowany kolorem i światłem. Artystka operuje zmienną temperaturą barw w obrębie jednego koloru, uzyskując efekt pulsowania powierzchni obrazu i złudzenie „wyjścia poza jego materialność”.
Najnowszą serię obrazów artystki prof. Janina Kraupe-Świderska ocenia jako „Niezwykle zwartą kolekcję o wielkiej innowacyjności rozwiązań geometrycznych”.
Tamara Berdowska urodziła się w 1962 roku w Rzeszowie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej w 1990 roku. Jest artystką wizualną; maluje obrazy, tworzy reliefy i rysunki przestrzenne. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych oraz kilkunastu indywidualnych. Od 2000 roku uczestniczy w sympozjach organizowanych przez Bożenę Kowalską dla artystów posługujących się językiem geometrii w Chełmie, Orońsku a następnie w Radziejowicach. Od kilku lat artystka mieszka w Bielsku-Białej
„Fotografia Dzikiej Przyrody 2013/Wildlife Photographer of the Year 2013”
Wystawa trwa od 6 lutego do 2 marca 2014
wernisaż: 5 lutego, godz. 19.30
„Fotografia Dzikiej Przyrody/Wildlife Photographer of the Year” jest jednym z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, organizowanym nieprzerwanie od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz „BBC Worldwide”. Obserwowanie i fotografowanie natury inspiruje coraz to nowe pokolenia fotografów, tworzących wizjonerskie i ekspresyjne wizje dzikiej przyrody, bądź rejestrujących – ku przestrodze – degradację życia na Ziemi.
Każdego roku wynikiem konkursu jest wystawa prezentująca 100 nagrodzonych i wyróżnionych najwspanialszych fotografii. Uroczysta gala oraz pierwsza prezentacja zdjęć odbywają się rokrocznie jesienią w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, następnie przez cały następny rok wystawa odbywa tournée po świecie. W Galerii Bielskiej BWA wystawa będzie prezentowana po raz jedenasty. Bielsko-Biała jest, oprócz Warszawy i Bytomia, jedynym z nielicznych polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy będzie gościć po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2004. W 2014 roku wystawę zobaczą także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta.
Zwycięskie prace obecnej edycji konkursu jury wybrało spośród prawie 43 tys. nadesłanych fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.
Główną nagrodę i tytuł „Fotograf Dzikiej Przyrody 2013” otrzymał Greg de Toit z RPA za zdjęcie „Tajemnicza natura słoni” – doskonałe technicznie, fascynujące swoją aurą, rejestrujące niepowtarzalny moment w życiu stada słoni na afrykańskiej równinie.
Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia wykonane przez polskich fotografów – Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który za zdjęcie pt. „Oko ropuchy” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, oraz Mateusza Piesiaka z Wrocławia, którego zdjęcie pt. „Ostatni blask światła” uznane zostało za najlepsze w jednej z kategorii młodzieżowych (15–17 lat).
Patronat Honorowy nad wystawą w Polsce objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.Wystawa w Galerii Bielskiej BW trwa od 6 lutego do 2 marca 2014.
PROJEKCJE:
„Faust” z cyklu „Głośne Kino Nieme”
sobota, 22 lutego 2014, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Podczas kolejnej projekcji w cyklu „Głośne Kino Nieme” – w którym pokazowi starych filmów towarzyszy muzyka wykonywana na żywo – zostanie wyświetlony film „Faust” z 1926 roku w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua. Nie jest on adaptacją poematu Geothego, lecz odwołuje się do niemieckiej legendy ludowej. Tytułowy Faust podpisuje pakt z Mefistofelesem – w zamian za swoją duszę otrzymuje wieczną młodość. Ostatni film Murnaua zrealizowany w ojczyźnie, zwiastuje koniec niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i jest jednym z jego największych osiągnięć.
Do filmu zagra formacja Panie Łaskawe.
Czas trwania projekcji: 1 godz. 56 min
Organizatorami cyklu „Głośne Kino Nieme” jest Galeria Bielska BWA oraz Stowarzyszenie Montaż.
SPOTKANIA:
Salon Poezji
„Uskrzydlone karnawałowe wiersze”
niedziela, 23 lutego, godz.11.00 (wstęp wolny)
Podczas 73. Bielskiej Edycji Krakowskiego Salonu Poezji w galeryjnym klubie Aquarium usłyszymy wiersze i piosenki związane z tematem karnawału i zabawy. Wyboru poezji dokonali zaproszeni aktorzy: Krystyna Pryszczyk i Janusz Kaczmarski, na co dzień związany ze Sceną Polską w Czeskim Cieszynie. Na fortepianie będzie akompaniować Tomasz Pala.
Organizatorem Salonu jest Centrum Sztuki „Kontrast” przy współpracy Galerii Bielskiej BWA. Po spotkaniu uczestnicy mogą obejrzeć wystawę „Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny”.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola