Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ikary 2013 przyznane

Data publikacji: 2014-01-13, Data modyfikacji: 2014-01-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Już po raz 21 zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki „Ikar”. Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Beata Przybytek - wokalistka, pianistka i kompozytorka, obecnie pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, a także miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury  i sztuki; laureatka I miejsca 29. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu;  była gwiazdą: Jazz Forum Jazz Festiwal, Jazz Jamboree, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Międzynarodowych Głogowskich Spotkań Jazzowych, Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej, a także festiwali jazzowych Słowacji, Rumunii i Francji; w ubiegłym roku uhonorowana „Mateuszem Trójki 2013” prestiżową nagrodą muzyczną Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w kategorii Muzyka Jazowa – Wydarzenie „za pełną uroku, pomysłów kompozycyjnych i jazzowego nastroju płytę „I`m Gonna Rock You”.


Ikara 2013 za wybitną dotychczasową działalność otrzymała Beata Borowska - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, adiunkt Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 1988 roku zdobyła główną nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu; nagrodę indywidualną w ramach Turnieju Chórów Legnica Cantat w 2000 roku, nagrody dla najlepszego dyrygenta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Prevezie (Grecja, 2007) oraz na Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna" w 2007roku. Założony przez nią w 1993 roku Bielski Chór Kameralny zaliczany jest najlepszych zespołów w kraju. Wykonuje utwory religijne i świeckie od renesansu po współczesność. Charakteryzuje go radość wspólnego śpiewania połączona ze znakomitą techniką wykonawczą. Zespół wspierany przez talent i pasję muzyczną Beaty Borowskiej od 20. lat występuje w kraju i za granicą zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach i przeglądach. W 2008 roku była nominowana do IKARA i otrzymała honorową odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.


Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult przyznał w tym roku również nagrodę specjalną. Otrzymał ją Tomasz Szulakowski - autor tekstów, dziennikarz radiowy, reżyser. Od początku związany z zainicjowaną w 2008 roku przez eurodeputowaną Małgorzatę Handzlik Akcją Charytatywną „Kopciuszek”, która spotkała się z szerokim i życzliwym odzewem. Wystawiane w ramach akcji przedstawienia wyreżyserowane przez Tomasza Szulakowskiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a całkowity dochód z nich przekazywany jest potrzebującym, podopiecznym fundacji i stowarzyszeniom z naszego regionu. W tym roku w ramach Akcji „Kopciuszek” odbył się koncert charytatywny pod nazwą „Gala za pół miliona” z udziałem polityków samorządowców, artystów i przedsiębiorców. Przekroczona została kwota pól miliona złotych zebranych w ciągu pięciu lat trwania akcji.


Ponadto podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył następujące wyróżnienia:

Dyplom honorowy - Bogdan Kocurek  i  Książnica Beskidzka

 

Książnica Beskidzka obchodziła w ubiegłym roku 65-lecie swojego istnienia i działalności. Kierowana przez dyrektora Bogdana Kocurka Książnica jest instytucją miejską pełniącą funkcję biblioteki powiatowej. Od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu bibliotek publicznych województwa śląskiego. Osiąga bardzo wysokie wskaźniki czytelnictwa, prowadzi różnorodną działalność środowiskową, podejmuje liczne inicjatywy kulturalno-edukacyjne, współpracuje z ośrodkami kultury w kraju i za granicą. Na realizację bogatego spektrum programów pozyskuje środki z grantów i dotacji celowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, Euroregionu Beskidy i Urzędu Integracji Europejskiej

Dobrodziej Kultury 2013 - FIAT AUTO POLAND S.A.

 

Fiat Auto Poland S.A. był głównym sponsorem 14. Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in musica” w Bielsku-Białej – imprezy, która prezentowała różne rodzaje muzyki sakralnej od muzyki oratoryjnej, przez starocerkiewną, żydowską aż po gospel. FIAT sponsorował uroczyste koncerty towarzyszące Dniom Bielska-Białej na Placu Ratuszowym oraz obok Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem. Był sponsorem głównym 18. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz 11. Jazzowej Jesieni  w Bielsku-Białej - jednego z największych festiwali jazzowych w Europie. Wspierał również finansowo „Święta na Starówce”, podczas których w ubiegłym roku wystąpiła z powodzeniem grupa Zakopower.

 

Nominacje za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2013:


Małgorzata Rozenau
Utalentowana bielska artystka młodego pokolenia. Prowadzi pracownię kompozycji na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, ilustracjami i projektami graficznymi. To artystka, która w swej twórczości inspirowanej kulturą masową wpisuje się wyraźnie w estetykę hiperrealizmu i pop-artu poruszając problemy związane z globalnym konsumpcjonizmem. W maju 2013 roku była kuratorką wystawy współczesnej grafiki kubańskiej pochodzącej z Eksperymentalnego Warsztatu Grafiki w Hawanie. We wrześniu ubiegłego roku w Galerii Bielskiej BWA zorganizowana została wystawa indywidualna jej twórczości. Prace artystki zdobyły wyróżnienie na poprzedniej Bielskiej Jesieni, a w 2013 roku jej obraz został zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej 41. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013” i zdobył nagrodę publiczności.

Juliusz Wątroba
Poeta, prozaik, satyryk, autor piosenek, fraszek i aforyzmów. Członek Związku Literatów Polskich. Obchodził niedawno 40-lecie pracy twórczej i 30. rocznicę debiutu książkowego. Wielokrotnie nagradzany za twórczość literacką. Setki jego utworów opublikowano w pismach literackich, kulturalnych i satyrycznych, wydaniach zbiorowych, almanachach i antologiach. Laureat: Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina, Marszałka Województwa Śląskiego, nagrody im. Władysława Orkana 2010 oraz IKARA 2001 za wybitną dotychczasową działalność. W ubiegłym roku ukazał się tomik „Kryształ”, który został bardzo gorąco przyjęty przez krytykę. Wiersze tworzące ten tomik dowodzą wirtuozerii poetyckiej autora, która nie jest jedynie popisem sprawności literackiej ale wyraża niezwykłą wrażliwość poety, głęboką refleksję nad ludzkim losem i miejscem człowieka we wszechświecie. Tomik urzeka poetyckim wdziękiem oraz trafnością spostrzeżeń.

 

Nominacje za wybitną dotychczasową działalność:

Małgorzata Kozłowska
Wieloletnia, wszechstronnie utalentowana aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, na którego scenie występuje od 1969 roku. Ceniona za wyraziste i perfekcyjne kreacje, poparte doskonałym warsztatem scenicznym i dogłębną analizą postaci. Ma w swym dorobku role bardzo zróżnicowane, spośród których pięknie wpisały się w historię bielskiej sceny dramatycznej jej kreacje w „Persach” w reżyserii Józefa Pary, „Locie nad kukułczym gniazdem” wyreżyserowanym przez Alojzego Nowaka czy „Końcowce” Becketta w reżyserii Wojciecha Kopcińskiego. W pamięci wielu widzów utrwaliły się mocno jej wspaniale role w „Naszym mieście”, „Prezydentkach” i „Najstarszej profesji” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza,
a także najnowsza – poruszająca rola matki w „Balladynie”. Jest jedną z inicjatorek powstania „Laurów Dembowskiego” nagród artystycznych bielskiego koła Związku Artystów Scen Polskich, któremu przez wiele lat przewodniczyła.

Krystyna Fuczik
Skrzypaczka, wokalistka, kompozytorka i pedagog, laureatka festiwali muzycznych: Rytmy Katowic, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach: 1970, 1978, 1980, festiwalu „Nowa piosenka w starym Krakowie”, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, FAMY w Świnoujściu, Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie. Kierownik muzyczny Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej, autorka muzyki do wielu przedstawień tego teatru, w tym do „Opowieści o chłopcu i wietrze”, za którą otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 1993 roku. Jest laureatką Złotej Maski 1995 za muzykę do spektakli „Tygrys Pietrek” oraz „Zbójnicka opowieść”. Autorka muzyki do tekstów poetyckich Mieczysława Stanclika i Juliusza Wątroby. Jurorka wielu konkursów wokalnych, muzycznych, teatralnych, recytatorskich i folklorystycznych W 2007 roku uhonorowana Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Zdzisław Kudła
Artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, wielokrotnie nagradzany reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych, wieloletni prezes Okręgu Bielsko-Bialskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prezes oddziału tego stowarzyszenia w Bielsku-Białej w latach 1971-75. W latach 1993-2010 dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Jest uważany za reformatora Studia, którym kierował w czasach przemian technologicznych w produkcji filmów animowanych. Wprowadził grafikę komputerową i sterefonię jako podstawowe narzędzia pracy w studiu. Zrealizował ponad 25 filmów. W 2009 roku wspólnie z Andrzejem Orzechowskim wyreżyserował film „Gwiazda Kopernika”, który zdobył nagrody na festiwalach w Erewaniu (2010), oraz Łodzi i Teheranie (2011). Jest laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych przyznanej w 2011 roku.

Józef Hołard
ceniony artysta oraz pedagog. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za swoje prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Między innymi w „Bielskiej Jesieni” zdobył Srebrny Medal w 1984 i 1987, wyróżnienie w 1986 i 2001 oraz Złoty Medal w 1990 roku. Otrzymał także I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. J. Spychalskiego (1983), Złoty Medal w 3rd International Graphic Biennal of the Islamic World Irańskiej Akademii Sztuki w Teheranie (2010), a w 2007 roku został uhonorowany nagrodą krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego obrazy urzekają urodą plastyczną. Łączy w nich elementy malarstwa i grafiki, symbolikę z ekspresją oraz drapieżne formy z subtelną kolorystyką. Jest profesorem zwyczajnym katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ubiegłym roku świętował jubileusz 30-lecia pracy twórczej.

Piotr Kenig
Historyk, wybitny znawca dziejów Bielska i Białej w XVII - XIX wieku za szczególnym uwzględnieniem dziejów przemysłu, historycznej topografii miasta oraz wojskowości czasów monarchii austro-węgierskiej. Ceniony badacz genealogii rodów kupców i fabrykantów związanych z Bielskiem i Białą; kierownik oraz kustosz Muzeum Techniki i Włókiennictwa Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, założyciel i członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Posiada w swoim dorobku liczne publikacje, w których prezentuje swą rozległą wiedzę o dziejach Bielska i Białej popartą wnikliwymi badaniami dokumentów źródłowych. Autor kilku rozdziałów monografii naszego miasta. W ramach projektu Miejskiego Systemu Informacji opracował treść tekstów zamieszczonych na tablicach, które stanowią pierwsze źródło informacji o konkretnych budynkach i fragmentach przestrzeni miejskiej pokazując ich kontekst historyczny.

Krzysztof Dadak
artysta plastyk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi Wydziału Grafiki w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego, oraz Pracowni Malarstwa  prof. Ryszarda Hungera. W latach 1988 –1994 pracował na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa i Rysunku na macierzystej uczelni. Kwalifikacje I stopnia uzyskał na Wydziale Grafiki i Malarstwa w łódzkiej ASP. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa Instytutu Sztuki, Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W ubiegłym roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Od wielu lat pracuje z amatorami w Pracowni Sztuk Pięknych w Spółdzielczym Centrum Kultury „BEST” organizując plenery i wystawy. Uczestnicy prowadzonych przez niego zajęć wielokrotnie zdobywali laury na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka.

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola