Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nowy samochód bojowy dla OSP Kamienica

Data publikacji: 2013-12-02, Data modyfikacji: 2013-12-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Jednostka OSP Kamienica otrzymała nowy samochód bojowy. Jest to Mercedes Benz Atego 1529 AF z napędem w układzie 4 x 4. Zastąpi on wysłużonego, 22-letniego Jelcza. Jednostka wystąpiła w tym roku do Oddziału Zarządu  Wojewódzkiego Związku OSP  RP w Katowicach z wnioskiem o dofinansowanie  zakupu nowego samochodu. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Kosz zakupu wyniósł blisko 600 tys. zł. Został on sfinansowany ze środków Gminy Bielsko-Biała, Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz OSP Kamienica. 

 

Nowy samochód może przewozić 6 ratowników. Silnik samochodu stanowi nowoczesna jednostka napędowa o zapłonie samoczynnym, spełniająca rygorystyczne normy EURO 5. Masa całkowita dopuszczalna to 1600 kg. Samochód wyposażony jest w układy elektroniczne wspomagające pracę kierowcy. Do napędu autopompy służy przystawka odbioru mocy zamontowana na skrzyni biegów, uruchamiana z kabiny kierowcy oraz z panelu operatorskiego zabudowy pożarniczej w przedziale autopompy. Autopompa jest dwuzakresowa ze stopniem wysokiego ciśnienia:
- wydajność 2808 l/min przy ciśnieniu 8 bar
- wydajność stopnia wysokiego ciśnienia 467 l/min przy ciśnieniu 40 bar.

Autopompa wyposażona jest w układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia, umożliwiający sterowanie z regulacją automatyczną i ręczną ciśnienia pracy.

 

Samochód wyposażono w linię szybkiego natarcia o długości węża 60 m, umieszczoną na zwijadle. Zwijadło wyposażono w napęd ręczny i elektryczny. Wóz posiada działko wodne o wydajności 1600 l/min, a także wysuwny maszt oświetleniowy ze światłami o mocy 2000 W.


Samochód wyposażono dodatkowo w:
-  2 piły łańcuchowe,
- agregat prądotwórczy o mocy 2,5 kVA,
- dwie pompy szlamowe
- 2 szt. radiostacji,
- zbiornik na wodę o pojemności 3000 l,
- armaturę wodną do prowadzenia działań gasniczych,
- sprzęt burzący
- nawigację z aktualną mapą Polski.

 

Zarząd Miejski OSP RP w Bielsku-Białej będzie wnioskował, by użytkowany do tej pory przez jednostkę w Kamienicy samochód, po przeprowadzeniu niezbędnego remontu przekazać w użytkowanie jednostce OSP Mikuszowice Śląskie. W tej chwili dysponuje ona samochodem marki Star 244 z 1986 roku.

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola