Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Profesor Tanewski skończył 95 lat

Data publikacji: 2014-02-14, Data modyfikacji: 2014-02-14
A A AWydrukDrukuj  
 

13 lutego br. Zdzisław Tanewski, zasłużony obywatel naszego miasta, ukończył 95 lat. Z tej okazji został zaproszony do Ratusza na spotkanie z prezydentem Jackiem Krywultem, który złożył jubilatowi gratulacje i najlepsze życzenia.

 

Pan Z. Tanewski mieszka obecnie w Domu Pomocy "Dom Nauczyciela", gdzie znalazł właściwą opiekę. Ten muzyk, pedagog i harcerz całe życie poświęcił młodzieży i szerzeniu kultury muzycznej Bielska-Białej. Na jego temat powstała już praca magisterska, a bielska szkoła muzyczna zalicza go do grona swych najznakomitszych i długoletnich pedagogów. Wychował i wykształcił 63 dyplomantów.

 

Zdzisław Tanewski urodził się w Białej w roku 1919. Od dziecka wykazywał talent muzyczny, ale regularną naukę gry na fortepianie przerwała wojna, a ojciec był przeciwny karierze muzycznej, pragnąc, by syn poprowadził rodzinną drogerię. Pan Zdzisław cały czas muzykował, a w roku 1950 podpisał kontrakt jako akompaniator w bielskiej szkole muzycznej. Osobą, która uczyniła mnie nauczycielem, była prof. Władysława Markiewiczówna z konserwatorium w Katowicach. Po przesłuchaniu mnie oświadczyła – na karierę pianistyczną jest już za późno, ale może być pan bardzo dobrym nauczycielem i to były słowa, które zdecydowały o mej dalszej karierze – wspomina profesor Tanewski. Kształcenie w tym kierunku zakończył w 1957 r. Otrzymał dyplom uprawniający go do nauki  w szkołach muzycznych.  Z. Tanewski nigdy nie ubiegał się o stanowiska i zaszczyty, a jedyną organizacją, do której należał, było ZHP, z którym jest związany od 1930 r. do dziś.                                                                                                                                        

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola