Belka
Środa, 19 Grudnia 2018   imieniny: Dariusz, Urban, Gabriela
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Setne urodziny pani Stanisławy

Data publikacji: 2014-01-15, Data modyfikacji: 2014-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

11 stycznia w Urzędzie Stanu Cywilnego swe 100. urodziny obchodziła pani Stanisława Dłubakowska-Plutecka, której gratulacje i życzenia złożył prezydent miasta Jacek Krywult wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Ryszardem Batyckim. W uroczystości wzięła udział rodzina z różnych stron Polski: z Zielonej Góry, z Tczewa, z okolic Poznania, z Warszawy, Torunia, z Duszników Zdroju jak również rodzina i przyjaciele z Bielska-Białej. Na jubileusz przyjechała m.in. siostra pani Stanisławy z Tczewa, która 2 lata temu również świętowała 100. urodziny, tyle że w USC w Zielonej Górze. Wszyscy zgromadzeni byli pod wrażeniem znakomitej kondycji jubilatki, która odczytała – bez użycia okularów – przygotowane przez siebie podziękowania – wszystkim, którzy umożliwili zorganizowanie uroczystości, a także biorącym w niej udział - sąsiadom, byłym pracodawcom, Radzie Osiedla Straconka. – Cieszę się, że tak licznie przybyli sąsiedzi –życzliwi, uczynni, mili ludzie, którzy sprawiają, że nie czuję się samotna, mimo że jestem sama. Świat nie jest taki zły, skoro ludzie są dla siebie życzliwi i chętni do pomocy – powiedziała.


Pani Stanisława Dłubakowska-Plutecka  z domu Merdasińska, urodziła się 7 stycznia 1914 r. w Essen, dokąd rodzice pochodzący w Wielkopolski wyemigrowali za chlebem. Gdy tylko nadarzyła się możliwość, cała rodzina wróciła do Polski, osiadając w Tczewie, gdzie jubilatka chodziła do szkoły powszechnej i gimnazjum, wychowywana przez szkołę i rodziców w duchu patriotycznym. Potem kontynuowała naukę w Liceum Dietetycznym w Inowrocławiu. Była to nowa i nowoczesna na tamte czasy szkoła z dwuletnią praktyką w szpitalu na Oksywiu. Koniec nauki zbiegł się z kryzysem i wielkim bezrobociem. Pani Stanisława przyjechała do pracy do Bielska w roku 1936. Tu poznała swego pierwszego męża. Trudny czas wojny przetrwali oboje w Bielsku. Jubilatka pracowała w gospodarstwie rolnym w Komorowicach, potem w fabryce zbrojeniowej w Białej, dzięki czemu uniknęła wywózki do Niemiec. W lutym 1945 r. zgłosiła się do pracy w magistracie w Bielsku, w roku 1947 przeniesiona została służbowo do elektrowni, a rok później do gazowni, gdzie pracowała do emerytury, do 1974 r.  Po śmierci męża jeszcze dwa razy wyszła za mąż. Będąc na emeryturze, prowadziła Ośrodek Nowoczesna Gospodyni w Straconce pod patronatem Miejskiej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Bardzo dobrze układała się jej współpraca ze społecznością Straconki – Kołem Gospodyń Wiejskich, szkołą podstawową, zarządem GS. Przez całe życie pani Stanisława rozwijała swe zainteresowania, pielęgnowała pasje. Nadal dużo czyta, wyszywa obrazy i obrusy, szydełkuje, upiększa ogród, interesuje się wydarzeniami w kraju i na świecie oraz w najbliższym otoczeniu.  

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola