Gmina Bielsko-Biała jest uczestnikiem mikroprojektu: „Poprawa jakości życia klientów domów opieki społecznej w wyniku integracji transgranicznej”.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacji 2007-2013. Działania objęte projektem, poza Bielskiem-Białą są również realizowane na terenie Republiki Słowackiej (Kysucké Nové Mesto oraz Čadca).
Cele mikroprojektu:
1. Stworzenie warunków do nawiązania długofalowej współpracy partnerskiej słowacko-polskiej w zakresie pomocy społecznej w ramach działań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i seniorów z jednostek pomocy społecznej, które będą rozwijały swoje zdolności manualne i integrowały się.
2. Stworzenie warunków współpracy mającej na celu wymianę doświadczeń między jednostkami pomocy społecznej na przygranicznym terenie polsko-słowackim pod kątem rozwijania umiejętności manualnych oraz poszerzania wiedzy podopiecznych i personelu tych jednostek.
3. Poprawa bytu osób niepełnosprawnych oraz seniorów umieszczonych w jednostkach pomocy społecznej.
4. Racjonalne wykorzystanie wolnego czasu przez podopiecznych jednostek pomocy społecznej za pośrednictwem nowobudowanej strefy relaksacyjnej.
Działania realizowane w ramach mikroprojektu:
Działanie nr 1 – Zagospodarowanie terenu przeznaczonego do działań w wolnym czasie.
Działanie nr 2 – Kuchnia zbójnicka – kominek ogrodowy.
Działanie nr 3 – Jacuzzi.
Działanie nr 4 – Promocja mikroprojektu.
Działanie nr 5 – Pobyt trzydniowy „Magia Świętojańska“.
Działanie nr 6 – Pobyt dwudniowy „Order złotej warząchwi“
Działanie nr 7 – Pobyt trzydniowy „Puchar Kronera“.
Działanie nr 8 – Pobyt trzydniowy „Dni rzemiosł“.
Działanie nr 9 – Pobyt trzydniowy „Warsztaty twórcze“.
Działanie nr 10 – IV rocznik wędrownej wystawy słowacko-polskiej „Świat fantazji innymi rękami“.
Działanie nr 11 – Pobyt dwudniowy „Współudział i wymiana doświadczeń pracowników i ochotników pracujących w słowackich i polskich jednostkach pomocy społecznej“
Efekt transgraniczny:
Działania naszego projektu będą wspierały współpracę pomiędzy Polską i Republiką Słowacką na terenach przygranicznych nie tylko w trakcie mikroprojektu, ale również po jego zakończeniu. Za pośrednictwem naszego projektu zostaną stworzone dogodne warunki materialne dla polskich i słowackich podopiecznych: dzieci, młodzież, osoby dorosłe z niepełnosprawnością i seniorzy z jednostek pomocy społecznej, które umożliwią regularne spotykanie się tych ludzi, wzajemne spędzania wolnego czasu oraz realizację innego rodzaju działań. Z partnerami i grupami docelowymi już długo współpracujemy, zamierzamy współpracę kontynuować, a mikroprojekt poszerzy i ułatwi możliwości współpracy. Umożliwi długotrwałą integrację grup docelowych w ten sposób, że będziemy mogli planować wspólne imprezy na nowo przygotowanym do tego terenie, w ten sposób nastąpi zacieśnienie współpracy i zostaną usunięte bariery we wzajemnym spotykaniu się osób niepełnosprawnych i seniorów na terenach przygranicznych.
Oddziaływanie naszego mikroprojektu na grupy docelowe – osoby niepełnosprawne i seniorzy: integracja społeczna, uzyskiwanie nowych doświadczeń, rozwój ich zręczności, twórczości, nawiązywanie nowych kontaktów i przyjaźni, rozwój komunikacji, wspieranie adaptacji społecznej, aktywny wypoczynek, poprawa jakości ich życia, wzrost własnej świadomości, wzrost zainteresowania otaczającym światem, nowe przeżycia, wyeliminowanie nudy i agresji, wspieranie aktywnej starości i aktywnego życia seniorów, poprawa ich kondycji fizycznej i psychicznej oraz ruchliwości, poznawanie polsko-słowackich terenów przygranicznych, wyeliminowanie frustracji, rozluźnienie napięcia psychicznego, działanie relaksacyjne i rehabilitacyjne, pośredniczenie w przekazywaniu ludowych rzemiosł i tradycji (warsztaty twórcze – warsztaty ceramiczne). Pracownicy i wolontariusze jednostek pomocy społecznej zarówno ze strony polskiej jak i słowackiej będą w czasie trwania mikroprojektu oraz po jego zakończeniu przekazywać i wymieniać doświadczenia w zakresie pracy i pomocy społecznej, nabywając nową wiedzę i umiejętności w jej świadczeniu. Projekt przyczyni się do rozwoju i wzrostu jakości opieki świadczonej w jednostkach pomocy społecznej.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola