Miasto nie jest zabezpieczone przed powodzią. Zagrożenie szczególnie dotyczy szczególnie centrum miasta. Stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta był oceniany na ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Administratorzy rzek na terenie Bielska-Białej to: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, a także marszałek województwa śląskiego. Przypominając powódź z 2010 roku, wówczas, szkody wyrządzone przez żywioł wyceniono na ponad 61 mln zł, a samo usunięcie szkód powstałych w rejonie rzek w mieście to koszt 29,5 mln zł. Jak mówi prezydent Jacek Krywult "Brzegi rzeki Białej są tak nadwyrężone, że gdyby powtórzyło się to co mieliśmy 2 lata temu, straty byłyby kilkakrotnie większe" dodając że kilkakrotnie już pisemnie informował o tym fakcie RZGW.
Okazuje się koniecznym wykonanie pilnych prac zabezpieczających głównie rzeki Białej. Najprawdopodobniej za pomocą mikropali będzie trzeba wzmocnić posadowienie murów w korycie bielskiej rzeki. Bielsko, z powodu uznania go przez wojewodę śląskiego za jedno z najpoważniej poszkodowanych powodzi w 2010 r. miast, ma otrzymać na te cele środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie zalecane prace na rzece Biała mają według planu zostać wykonane do końca przyszłego roku, w tej chwili są już gotowe ich projekty.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola