Belka
Wtorek, 13 Maja 2025   imieniny: Gloria, Robert, Serwacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konferencja „Zagrożenia cyberprzestrzeni – aspekty wychowawcze i zdrowotne” z udziałem akademików

Data publikacji: 2013-05-22, Data modyfikacji: 2013-05-23
A A AWydrukDrukuj  
 
Konferencja „Zagrożenia cyberprzestrzeni – aspekty wychowawcze i zdrowotne” z udziałem akademików

W środę 15 maja w Wydziale Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej odbyła się konferencja poświęcona zagrożeniom, które niesie za sobą cyberprzestrzeń, w której wzięli udział studenci pielęgniarstwa Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Spotkanie to zostało zainicjowane przez prof. dr. hab. Józefa Bednarka oraz dr Annę Andrzejewską, pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni pedagogicznych w Warszawie. W konferencji wzięli udział zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz grupa studentów II roku pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH wraz z opiekunem mgr Bogusławą Ryś.
Program konferencji skupiał wiele tematów, których problematykę podejmowali jej twórcy. Po przywitaniu przybyłych gości została wyświetlona prezentacja multimedialna pod tytułem „Refleksja na temat życia”, zawierająca mnóstwo mądrych myśli i cytatów. Wielu uczestników nawet notowało je ukradkiem na swoich kartkach.

Następnie prof. Józef Bednarek zaczął wprowadzać uczestników w świat Second Life, darmowego, wirtualnego świata, w którym wiele młodych ludzi spędza kilkanaście godzin dziennie. Według prelegenta, zaburza to ich tożsamość, kreowanie siebie, a także wpływa niekorzystnie na psychikę i zdrowie. W tej wirtualnej rzeczywistości może zdarzyć się wszystko, a przeniesienie takich doświadczeń do życia codziennego może zakończyć się dramatycznie.

Prof. Józef Bednarek mówił o tym, jak człowiek zmieniał się na przestrzeni lat – od natury do cyberprzestrzeni. Dawniej ludzie spędzali czas na świeżym powietrzu bawiąc się, spotykając, spędzając wspólnie czas. Żadne urządzenia nie było im wtedy potrzebne, tylko przedmioty codziennego użytku. Z czasem pojawiły się komputery i Internet, które z biegiem czasu stały się sprzętem masowym i niezastąpionym. Z wielkim powodzeniem zastępują one podstawowe gadżety, pocztę, czy nawet książki. Prof. Józef Bednarek zwracał szczególną uwagę na to, aby nie sadzać dziecka od najmłodszych lat przed telewizorem czy komputerem.
Następnie dr Anna Andrzejewska odtworzyła kolejną refleksyjną prezentację pod tytułem „Rozmowa z Mędrcem”, w której padały proste pytania do Boga. Skupiła się na nowym typie uzależnienia zwanym infoholizmem. Wiąże się ono z utratą kontroli nad korzystaniem z komputera i Internetu. To zjawisko jest bardzo niebezpieczne i dotyka coraz więcej dzieci i młodzieży. Dr Andrzejewska omawiała poszczególne typy uzależnienia, a także jego fazy.
Kolejnym, omawianym na konferencji problemem, były gry komputerowe, które stwarzają zagrożenie dla osobowości i rozwoju dzieci oraz młodzieży. Dr Andrzejewska podkreślała, jak łatwo można ulec manii gier komputerowych. Zostały zaprezentowane również fragmenty gier, które ukazywały ich różnorodność. Wszystkich obecnych na sali przeraziła ilość brutalnych i agresywnych zachowań w odtworzonych fragmentach. Uczestnicy mieli okazje usłyszeć agresywną reakcję jednego z chłopców na niepowodzenie w grze, co było wielkim zaskoczeniem.
Ostatnim tematem, który podjęła dr Anna Andrzejewska, były patologie społeczne w sieci. Prelegentka skupiła się głównie na cyberbullyingu (cyberprzemocy), pedofilii internetowej, samobójstwach w sieci, a także na bigoreksji (uzależnieniu od budowania masy mięśniowej).
Głównym aspektem w tym wypadku był brak przemocy fizycznej, przez co cyberprzemoc może wydawać się niewielkim problemem. Jednak przedstawione przez dr Andrzejewską prawdziwe historie oraz krótkie filmiki każdego z uczestników utwierdziły w przekonaniu, że takie akty przemocy najsilniej odbijają się na psychice dziecka i nastolatka, która jest bardzo delikatna i podatna.
Konferencja zakończyła się kolejną refleksyjną prezentacją multimedialną „Cztery najważniejsze wartości w życiu”. Autorka w prosty sposób przypomniała wszystkim uczestnikom o tym, że najważniejsza w naszym życiu jest nadzieja, która nigdy nie umiera i dodaje nam sił każdego dnia. Na koniec poświęcono trochę czasu na dyskusję, zadawanie nurtujących pytań. Każdy uczestnik wypełnił ankietę sondażową, po czym otrzymał certyfikat uczestnictwa w konferencji.
Temat konferencji został bardzo trafnie dobrany, bowiem w dzisiejszych czasach człowiek jest masowo obarczany nowinkami ze świata komputerów i Internetu. Tak naprawdę nie jest to niczym złym, do momentu, w którym potrafi mądrze z nich korzystać. Bardzo ważne jest, aby tego typu konferencje i spotkania były organizowane częściej, a problem zagrożeń cyberprzestrzeni rozpowszechniany wśród dzieci i młodzieży a także ich rodziców.

Mgr Bogusława Ryś
instruktor Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH

oraz studenci II roku pielęgniarstwa:
Agnieszka Chrząszcz
Gabriela Dudek
Anna Kaleta
Wojciech Kamiński
Beata Krysta
Marta Maślona

ath.bielsko.pl, Źródło artykułu: ath.bielsko.pl, Autor zdjęć: Jarosław Jesionka, Bielskie Starostwo Powiatowe
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola