Belka
Niedziela, 25 Maja 2025   imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Konkurs na wspomnienia o Bielsku-Białej od 1945 roku do współczesności

Data publikacji: 2013-05-20, Data modyfikacji: 2013-05-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne ogłaszają II konkurs na wspomnienia na temat miasta Bielska-Białej i jego mieszkańców, tym razem dla okresu lat 1945 do współczesności.

W szczególności chodzi o wspomnienia osobiste z życia, pracy i problemów jego mieszkańców i przyłączonych do niego w tym czasie okolicznych wiosek. Organizatorom zależy na opisach ciekawych wydarzeń o charakterze społeczno-politycznym, kulturalnym, religijnym i sportowym, relacjach z zakładów pracy, miejsc zamieszkania, impresjach na temat wyglądu miasta i zmieniających się obyczajów, wzmiankach o sławnych bielszczanach, przeżyciach szkolnych, a także działaniach ówczesnych władz miejskich i partyjnych oraz stosunku mieszkańców wobec nich i ideologii komunistycznej. Liczą się zarówno wypowiedzi osób pełniących funkcje publiczne, jak i zwyczajnych ludzi, działaczy społecznych i podziemnych. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają zarówno starsze pokolenia bielszczan, pamiętające trudne czasy po II wojnie światowej, jak i młodsze, wychowane w czasach rządów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka oraz w schyłkowych latach PRL-u. Ludzi zakorzenionych w naszym mieście od pokoleń, jak i jego nowych obywateli, osiadłych w nim w omawianym czasie. Organizatorzy liczą, że zebrane w konkursie wspomnienia będą kontynuacją relacji bielszczan z lat 1900 – 1945 opublikowanych w 2002 roku (w edycji poszerzonej w 2012 r.) w książce pod tytułem „Bielsko-Biała w zwierciadle czasu” opracowanej przez dr Jerzego Polaka w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Bielska-Białej” prowadzonej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego. Umieszczone w niej wspomnienia dostarczyły wielu bezcennych i niepowtarzalnych nie tylko dla historyków, ale także współczesnych mieszkańców, informacji o życiu i funkcjonowaniu niegdyś dwóch odrębnych miast.

OBJĘTOŚĆ, MIEJSCE SKŁADNIA, TERMIN

Spisane na papierze bądź nośniku elektronicznym wspomnienia o objętości 5 – 30 stron formatu A-4 (do 100.000 znaków) należy kierować na adres Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Plac Ratuszowy 1, 43-300 Bielsko-Biała lub elektroniczne na adres: [email protected], w nieprzekraczalnym terminie do 3 września 2013 roku.

Praca powinna być opatrzona imieniem i nazwiskiem wraz z adresem i telefonem kontaktowym lub adresem elektronicznym.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w miesiącu listopadzie 2013 r. Autorzy najciekawszych prac zostaną obdarzeni nagrodami rzeczowymi, czyli książkami z serii wydawniczej „Biblioteka Bielska-Białej”, a ich wypowiedzi zostaną zamieszczone w książce we wspomnianej serii wydawniczej, która ukaże się drukiem w roku 2014. Autorzy wybranych prac zostaną powiadomieni pisemnie przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej o wyborze ich prac.

JURY KONKURSU

Jerzy Polak - historyk i muzealnik. Specjalizuje się w historii Bielska-Białej, jego dzielnic i regionu, a także w historii książąt pszczyńskich i Pszczyny, publikując od 1977 r. Członek Rady Programowej „Biblioteki Bielska-Białej”, (której jest pomysłodawcą), Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Bielska-Białej przy Prezydencie Miasta oraz Stowarzyszenia „Lipnik”. Prezes honorowy Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Piotr Kenig - bielszczanin, historyk, zainteresowany szczególnie dziejami Bielska-Białej w XVIII-XIX wieku. Badacz historii miejscowego przemysłu, autor opracowań dotyczących bielskiej pocztówki, atelier fotograficznych i wojskowości austriackiej. Pasjonat genealogii. Kustosz i kierownik Muzeum Techniki i Włókiennictwa (Oddział Muzeum w Bielsku-Białej).

Członek Rady Programowej „Biblioteki Bielska-Białej”. Członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

Zbigniew Michniowski - Zastępca Prezydenta Miasta Bielska- Białej.

Jerzy Pieszka - Naczelnik Wydziału Kultury i sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Sekretarz Jury: Beata Grzywa - Inspektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

1.Organizatorzy zastrzegają sobie przeniesienie praw majątkowych do przekazanych prac, czyli:

autor wspomnień zobowiązuje się przenieść na gminę Bielsko-Biała bez odrębnego wynagrodzenia, autorskie prawa majątkowe do dzieła w zakresie wyłącznej, nieograniczonej w czasie i miejscu eksploatacji dzieła na polach eksploatacji wymienionych w art.51 ustawy o prawach autorskich, a w szczególności na polu utrwalania, zwielokrotniania dowolną techniką i wprowadzania do obrotu.

2.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian redakcyjnych tj.:

• wskazaniu autorowi i omówieniu z nim wszystkich niejasności w tekście,
• jeżeli zaistnieje taka potrzeba uporządkowaniu tekstu, rysunków, tabel,
• poprawieniu tekstu pod względem merytorycznym, stylistycznym, ortograficznym, gramatycznym i interpunkcyjnym, przy czym brak autoryzacji zmian przez autora skutkuje odrzuceniem pracy.

3.Przekazanie prac jest bezpłatne i autor nie może żądać wynagrodzenia pieniężnego lub innej jego formy za tekst przekazany do druku.

 4.Przekazany tekst będzie jednym z rozdziałów w kontynuowanej książce pod tytułem „Bielsko-Biała w zwierciadle czasu”, która ukaże się w serii wydawniczej „Biblioteka Bielska-Białej”. Autor otrzyma bezpłatnie 2 egzemplarze tej książki podczas uroczystej promocji.

5.Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany terminu druku książki.

UM Bielsko Biała, Źródło artykułu: www.um.bielsko.pl, Autor zdjęć: UM Bielsko Biała
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola