Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Poniedziałek, 7 Lipca 2025   imieniny: Cyryl, Metody, Estera
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Laboratoria ATH bliżej przedsiębiorców

Data publikacji: 2012-03-06, Data modyfikacji: 2012-03-06
A A AWydrukDrukuj  
 
Laboratoria ATH bliżej przedsiębiorców

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej wybuduje dwa bliźniacze laboratoria badawcze, których prace służyć będą regionalnej gospodarce.

Laboratoria powstaną na skraju kampusu akademickiego na Błoniach. Będą to parterowe obiekty o podobnej kubaturze, jednakże każdy z nich zostanie wyposażony w odmienną aparaturę badawczą. Mają służyć przed wszystkim tym przedsiębiorcom, które swoją działalność łączą z innowacjami, unowocześnianiem własnych produktów czy usług, bądź stosowanych technologii.
- Trudno dziś mówić poważnie o rozwoju jakiejkolwiek uczelni, która nie stawiałaby na promowanie badań naukowych i współpracy z biznesem. Bez takich obiektów, jak nowoczesne laboratoria, nie można budować wysokiej rangi ośrodka akademickiego. To jakość i zakres prowadzonych badań, a także możliwości ich praktycznego wykorzystania stanowi o sile każdej uczelni. Z badaniami wiążą się bowiem publikacje naukowe oraz możliwość zdobywania kolejnych stopni naukowych kadry akademickiej - wyjaśnia rektor ATH prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik.
- Chcemy rozwijać się naukowo, zależy nam jednak przy tym, aby miało to bardzo praktyczny wymiar. Dlatego nasze szanse dostrzegamy we wprowadzaniu do badań nowych technologii oraz innowacji. Zależy nam przede wszystkim na świadczeniu firmom takich usług badawczo-rozwojowych, które będą im rzeczywiście przydatne - dodaje rektor.
- Im bardziej nasze działania pomogą firmom z regionu stać się konkurencyjnymi, tym więcej stworzą one miejsc pracy dla naszych absolwentów, a nam pozostanie satysfakcja, że nie realizujemy badań naukowych „do szuflady", lecz do wykorzystania w praktyce gospodarczej - mówi prof. ATH dr hab. inż. Janusz Juraszek, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH, które odpowiada za budowę dwóch laboratoriów. Obecnie trwają prace projektowe.
Laboratoria, a właściwie ich wyposażenie badawcze, mają stanowić wsparcie dla przedsiębiorców z naszego regionu w uzyskaniu bezpośredniego dostępu do wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Dzięki temu firmy będą miały ułatwione zadanie przy unowocześnianiu produkcji i wdrażaniu innowacji. Koszt budowy i wyposażenia obu laboratoriów sięga 8 mln zł, z tego prawie 7 mln zł uczelnia pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013.
Zgodnie z warunkami przyznanego dofinansowania, przez pięć lat wyniki badań prowadzonych w tych laboratoriach będą nieodpłatnie upowszechniane wśród wszystkich zainteresowanych firm. - Mamy nadzieję, że stanie się to zachętą dla wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych, do nawiązania współpracy z laboratoriami Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH. Zależy nam zwłaszcza na tych firmach, które dopiero stawiają pierwsze kroki w dziedzinie wykorzystania usług badawczo-rozwojowych na potrzeby poprawy własnej konkurencyjności i unowocześnienia procesów technologicznych - wyjaśnia dr Joanna Kurowska-Pysz, pełnomocnik rektora ATH ds. funduszy unijnych.

Wyposażenie laboratoriów stanowić będą m.in.:
● ultranowoczesny system wielopłaszczyznowy MTS, znajdujący zastosowanie w różnych obszarach gospodarki, umożliwiający symulację złożonych, trójwymiarowych stanów naprężenia i odkształcenia w celu prowadzenia badan trwałościowych wybranych elementów konstrukcyjnych,
● specjalistyczna komora do prowadzenia badań starzeniowych, maszyny do badań tworzyw sztucznych, elastomerów, materiałów kruchych oraz infrastruktura komputerowa umożliwiająca prowadzenia analiz i symulacji konstrukcji wirtualnych,
● zestawy do badań NDT ultradźwiękowych, umożliwiające lokalizacje trudno identyfikowalnych uszkodzeń lub wad.
● bezdotykowy system pomiaru przemieszczeń i odkształceń konstrukcji przemysłowych Aramis, umożliwiający prowadzenie bardzo dokładnych pomiarów obiektów, np. nadwozi samochodowych, poszycia samolotu, żurawia budowlanego, mostu, co może się przełożyć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa eksploatowanej konstrukcji, między innymi, poprzez wyznaczenie rzeczywiście występujących „słabych punktów",
● zestaw do badań wiroprądowych, urządzenie do badań diagnostycznych powierzchni części maszyn, np. do diagnostyki trudno wykrywalnych wad szlifierskich wewnętrznych powierzchni łożysk samochodowych albo łożysk wirników elektrowni wiatrowych,
● uniwersalna maszyna wytrzymałościowa, spełniająca wszystkie aktualne wymagania stawiane tego typu urządzeniom,
● mikrotwardościomierz, czyli urządzenie zapewniające nowe metody kontroli właściwości stosowanych aktualnie w przemyśle warstw wierzchnich,
● specjalistyczne urządzenie do badania wytrzymałości elementów konstrukcji wykonanych z drewna litego lub klejonego,
● infrastruktura komputerowa do projektowania i analizy komputerowej konstrukcji wyposażona w oprogramowanie metody elementów skończonych.

 

ath.bielsko.pl, Źródło artykułu: materiały prasowe ATH, Autor zdjęć: ath.bielsko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola