Od początku marca br. bielska straż pożarna już 15 razy interweniowała w kwestii pożarów traw. Mimo kar więzienia, jakie grożą sprawcom i corocznych kampanii informacyjnych, jakie prowadzi Komenda Miejska PSP, liczba takich rośnie z roku na rok.
Po podsumowaniu ubiegłego roku okazało się, że w okresie od marca do maja 2011 aż połowę pożarów stanowiły palące się trawy i zarośla. Takie wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach lub podobnych jest zabronione. W kodeksie karnym przewidziane są surowe kary dla sprawców takich podpaleń, od roku do lat 10 więzienia i grzywna w wysokości do 5 tys. zł.
Takie wypalanie powoduje liczne szkody dla środowiska, bowiem w płomieniach lub z powodu podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych jak płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie). Płomienie ponadto niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, przede wszystkim bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren. Pożary wywołane podpaleniem traw to główne i najniebezpieczniejsze zagrożenie dla lasów, w których ogień szybko ogarnia ogromne połacie.



![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola