Dziś jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w ubiegłym roku.
67 lat temu w marcu 1945 r. żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego wywieszali na ulicach Białegostoku afisze, a w nich zwracali się do wszystkich narodów świata: „Nie pozwólcie ażeby NKWD na rozkaz Stalina przeprowadzało masowe aresztowania! Nie pozwólcie wywozić Polaków na Sybir!(...) Nie pozwólcie mordować Polaków, a mienie ich grabić!". Wówczas świat był głuchy na te prośby i wołanie. Wtedy, dokładnie 67 lat temu tysiące żołnierzy podziemnej Polski stanęły do walki o wolność.
Od zakończenia II WŚ do polskiego podziemia niepodległościowego należało od 250 to 350 tys. żołnierzy, co było największą formą oporu do momentu powstania NSZZ Solidarność. Choć Polska odzyskała niepodległość w 1989 r. to jednak symbolicznym i ostatecznym przywróceniem Wyklętym należnej czci było ogłoszenie w ubiegłym roku dnia 1 marca - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola