Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Sobota, 28 Czerwca 2025   imieniny: Florentyna, Leon, Ireneusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Uwaga na fałszywych policjantów!

Data publikacji: 2013-06-11, Data modyfikacji: 2013-06-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Uwaga na fałszywych policjantów!

72-letni bielszczanin oddał oszustowi 11.000zł, bo podał się za policjanta i poinformował, że jego wnuk spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, które musi przekazać poszkodowanemu w wypadku mężczyźnie na naprawę samochodu.

Starszy mężczyzna otrzymał dziwny telefon w poniedziałek po południu. Rozmówca podawał się za policjanta. Informował, że wnuk spowodował wypadek drogowy i aktualnie przebywa w szpitalu. Rzekomy policjant przekonywał, że jego wnuk dogadał się z poszkodowanym i musi mu przekazać 30.000zł na naprawę samochodu. Bielszczanin stwierdził, że ma w domu jedynie 11.000zł. Wówczas rozmówca stwierdził, że po pieniądze przyjdzie „policjant z komendy”. Podał jego imię i nazwisko Wkrótce do 72-latka zgłosił się nieznajomy mężczyzna w wieku około 50 lat, wysoki (około 180 cm wzrostu), krępej budowy ciała, który przedstawił się imieniem i nazwiskiem podanym przez oszusta w czasie rozmowy telefonicznej. Mężczyzna przekazał mu gotówkę. Zażądał jednocześnie dokumentów potwierdzających, że nieznajomy jest policjantem, na co oszust odparł, że dokumenty zostawił w komendzie, bo taka jest procedura. Starszy mężczyzna dopiero po chwili zaczął podejrzewać, że dał się oszukać.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

To nie jedyny atak oszustów, który miał miejsce wczorajszym popołudniem. Sprawca, który zadzwonił do 89-letniej bielszczanki podał się za jej syna. W czasie rozmowy stwierdził, że spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy na naprawę samochodu. Kobieta uwierzyła oszustowi i zgodziła się przekazać pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Straciła w ten sposób oszczędności w kwocie 10.000zł.
Więcej szczęścia miała natomiast 71-letnia bielszczanka, od której rzekomy chrześniak chciał wyłudzić 31.000zł na zakup samochodu. W czasie telefonicznej rozmowy kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem.

Dlatego apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

bielsko.slaska.policja.gov.pl, Źródło artykułu: bielsko.slaska.policja.gov.pl, Autor zdjęć: bielsko.slaska.policja.gov.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola