Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie" powstał na początku 1977 roku. Stworzyła go grupa przyjaciół wspomagająca się na rozmaitych festiwalach studenckich. Oryginalna nazwa pochodzi od ulicy, przy której mieści się Klub Studentów Wybrzeża Żak - przez pewien czas siedziba grupy.
W maju 1978 roku Wały zdobyły główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (Grzegorz Bukała za piosenkę Wariacje na temat skrzypka Hercowicza), który otworzył im drogę do dalszej kariery estradowej. Pierwszy skład grupy tworzyli: Rudolf Schuberth, Grzegorz Bukała, Andrzej Pawlukiewicz, Adam Drąg, Stanisław Wawrykiewicz, Michał Jaczewski, Zbigniew Deinrych, Wojciech Laskowski, Michał Mołdawa, Paweł Tiunin.
Czerwiec 1978 przyniósł zespołowi Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu, zaś w sierpniu zaprezentował koncert, który towarzyszy festiwalowi w Sopocie. Rudi Schuberth jest także laureatem nagrody KFPP Opole '80′ za najlepszą piosenkę kabaretową. Niepozbawione ironii teksty piosenek Wałów Jagiellońskich opisywały rzeczywistość czasów PRL-u. Stąd ogromna popularność utworów takich jak WARS wita was, Do Zoo, Kupletów pęk, Kukuła Disco, Kombajn Bizon.
W 1989 roku działalność grupy została zawieszona.
21 czerwca 2001 roku odbył się wspominkowy koncert w Teatrze Leśnym w Gdańsku.
30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola