Belka
Poniedziałek, 3 Czerwca 2024   imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jesień w BWA: Krystyna Pasterczyk – „Alabaster”

2012-08-26  
Źródło artykułu: galeria BWA, Autor zdjęć: Krystyna Pasterczyk
 
Jesień w BWA: Krystyna Pasterczyk – „Alabaster”

Tytuł wystawy: Krystyna Pasterczyk - „Alabaster"

Organizator: Galeria Bielska BWA

Miejsce: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

Wystawa trwa: 5-27.09.2012 r.

Wernisaż: 4.09.2012 r., godz. 18.00

W wystawie uczestniczą: Krystyna Pasterczyk

Opis:

Wystawa rzeźby Krystyny Pasterczyk, cieszyńskiej artystki, która w swojej sztuce odeszła od akademickiej estetyki, formalnych poszukiwań i niezawodności warsztatu, poszukując raczej duchowych niż materialnych jej uwarunkowań. Wystawa przywołuje tematykę obecności, współistnienia, przemijania i pamięci.

- „Wystawa dedykowana jest wszystkim, którzy odeszli: Dalekim i Bliskim, ich ‘alabastrowej obecności' wśród nas, kwestionującej jakiekolwiek czasoprzestrzenne granice. Tym, którzy trwają w milczeniu obok nas i (z uśmiechem) podsuwają nam swe dawne myśli - mówi Krystyna Pasterczyk.

Artystka wielką wagę przywiązuje do istoty i źródła używanych przez siebie materiałów. Wykorzystując m.in. kamień, drewno, smołę, krew, liście leszczyny, goździki, róże, sól, ołów, wosk i miód - stara się w swojej artystycznej wypowiedzi zachować ich stałe właściwości. W konstrukcji prac duże znaczenie mają u niej poetyckie skojarzenia, słowa, zdania, urywki poezji. Natomiast w powracającej problematyce ważna jest dychotomia: ciężar - lekkość, trwałość - efemeryczność, upływ czasu, poczucie nieskończoności, pamięci, tajemnicy istnienia.

Odczytanie prac Krystyny Pasterczyk odbywa się w podwójnym sensie: poetyckim i metafizycznym. Metafizyczność - według słów artystki - oznacza w praktyce bezwzględną powagę. Nie ma tu miejsca na grę ani zabawę.

Krystyna Pasterczyk urodziła się w 1960 roku w Jaśle. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (dyplom z rzeźby w 1986 roku). Zajmuje się rzeźbą, obiektem, instalacją i wideo. W latach 90. współpracowała z Krzysztofem Morcinkiem i Andrzejem Szewczykiem w niezależnej Galerii Miejsce w Cieszynie. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby i intermediów w Katedrze Rzeźby Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie oraz pracownię rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2010 roku realizuje autorski projekt Biblioteka Honoris dla Uniwersytetu Śląskiego. Jedną z prac zrealizowanych w tym projekcie jest rzeźba „Angelus dla Wojciecha Kilara", podarowana wybitnemu kompozytorowi.

 

galeria BWA
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola