Belka
Poniedziałek, 3 Czerwca 2024   imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wernisaż w Galerii Akademickiej ATH

2012-09-11  
Źródło artykułu: ath.bielsko.pl, Autor zdjęć: ath.bielsko.pl
 
Wernisaż w Galerii Akademickiej ATH

W najbliższy piątek 14 września w Galerii Akademickiej ATH zostanie otwarta wystawa dwóch artystów związanych z Uniwersytetem Ostrawskim w Ostrawie. Swoją twórczość zaprezentują prof. Eduard Ovčáček oraz prof. Zbynek Janáček.

Prace, które zostaną pokazane w naszej galerii zostały wykonane w technice druku. Operujące oszczędną formą i znakiem dają widzowi szerokie pole do interpretacji. Wystawa jest realizowana ramach projektu unijnego „Tożsamość kulturowa regionu pogranicza polsko-czeskiego".
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi w piątek 14 września o godz. 17, kampus akademicki na Błoniach, budynek L, IV piętro.
prof. ATH dr hab. Ernest Zawada
kurator Galerii Akademickiej ATH

Prof. Eduard Ovčáček

Eduard Ovčáček urodził się 5 marca 1933 r. w Trzyńcu.
W latach 1957-1963 studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (Vysoká škola výtvarných umění) w Bratysławie, pod kierunkiem profesora Petra Matejky.
W 1962 r. studiował gościnnie w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej (Vysoká škola umělecko-průmyslová) w Pradze pod kierunkiem profesora Antonína Kybala. Grafika, malarstwo, kolaż przepalany, rzeźba, poezja wizualna i konkretna, fotografia lettrystyczna, akcje i instalacje to media, które przeważają w jego twórczości. W 1959 r. wchodzi na słowacką scenę artystyczną i razem z grafikiem Milošem Urbáskem jest założycielem niezależnej grupy artystów bratysławskich „Bratislavské konfrontace" (1960 r.), która na Słowacji lansowała sztukę abstrakcyjną - informel.
W latach 1959-1968 systematycznie rozwija grafikę strukturalną i wklęsłodrukową oraz malarstwo strukturalne. Po utworzeniu „Klubu konkrétistů" w 1967 r., którego jest współzałożycielem, zaczął zajmować się programowo serigrafią i drewnianymi polichromowanymi formami przestrzennymi, które oznacza wyrazem „architekton".
Zmienność plastyczną serigrafii rozszerza przede wszystkim w ostatnich latach za pośrednictwem techniki komputerowej.
Intensywniej zajmuje się również instalacjami i akcjami z płonącymi linami, gdzie preferuje znaki staro-nowe i aspekty geometryczne. Uczestniczył w szeregu wystaw oraz sympozjów międzynarodowych. Organizował warsztaty serigrafii na terenie Uniwersytetu Ostrawskiego (1997 - 1999). Otrzymał mnóstwo wyróżnień w dziedzinie wolnej grafiki w kraju oraz za granicą. Jest sygnatariuszem „Charty 77".
Jest członkiem Stowarzyszenia Malarzy i Grafików Czeskich „Hollar" (Sdružení českých umělců a grafiků „Hollar") oraz stowarzyszenia „Umělecká beseda" w Pradze. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Ostrawskiego, gdzie prowadzi Katedrę Grafiki i Malarstwa Wydziału Sztuki.
Żyje i pracuje w Ostrawie.

Doc. Zbyněk Janáček

Zbyněk Janáček, urodzony 7 czerwca 1957 roku w Jeseníku.
Ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.
1982-1989 / działalność pedagogiczna w szkołach średnich. 1989-1991 / redaktor artystyczny wydawnictwa Profil Ostrawa. 1991-1996 / redaktor artystyczny wydawnictwa Sfinga Ostrawa. 1991-2005 / Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Ostrawskiego, Katedra Sztuk Plastycznych / adiunkt kierunku grafika - rysunek
1992 / We współpracy z malarzem prof. E. Ovčáčkem, rzeźbiarzem doc. P. Holým, prof. St. Hanzíkem, architektem V. Šafářem oraz dalszymi współpracownikami - przygotowanie koncepcji pięcioletnich studiów magisterskich sztuk pięknych w ramach systemu uniwersyteckiego, czyli projektu studiów artystyczno-pedagogicznych. Koncepcja studiów otrzymała pozytywną opinię Komisji Akredytacyjnej. Od roku 1993 - rozpoczęcie nauczania na kierunku sztuki plastyczne w nowym zakładzie w ramach Katedry Wychowania Plastycznego - razem z prof. E. Ovčáčkem.
W 1994 roku powstanie Katedry Sztuk Plastycznych. Odpowiedzialny za prowadzenie Katedry Sztuk Plastycznych
od 1995 roku. 1998 / Przewód habilitacyjny na kierunku Sztuki piękne na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. 2006-2007 / dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Ostrawskiego. 2008- dotąd / dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Ostrawie. Jest docentem w atelier grafiki artystycznej.
1999 - 2004 / członkostwo w Radzie Naukowej i Artystycznej Uniwersytetu Macieja Bela w Nitrze
2001 - dotąd / członkostwo w Radzie Naukowej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu J. E. Purkyně w Ústí nad Labem
2001- 2006 / członkostwo w Radzie Artystycznej Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
2002 - dotąd / członkostwo w Radzie Naukowej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Masaryka w Brnie
Twórczość ukierunkowana na grafikę artystyczną i użytkową. W zakresie projektowania graficznego współpraca z całym szeregiem czeskich wydawnictw. W ostatnich latach w grafice artystycznej skupienie się na serigrafii i druku cyfrowym. Razem z malarzem z prof. Ovčáčkem, organizacja warsztatów Serigrafia. Na Wydziale Sztuk Pięknych bierze udział w powstawaniu Centrum Serigraficznego, którego częścią jest reprezentacyjna kolekcja serigrafii czeskiej, skupiająca w przekroju przedstawicieli współczesnej czeskiej i słowackiej serigrafii. Kolekcja ma przesłanie komparatystyczne, ekspozycyjne i pedagogiczne. Członkostwo w Unii Artystów Ostrawa, Klubie Kultury Otwartej Ostrawa, Stowarzyszeniu Q Brno.

Reprodukcja obrazu Zbynka Janáčka



Reprodukcja obrazu Eduarda Ovčáčka

prof. ATH dr hab. Ernest Zawada
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola