Belka
Poniedziałek, 3 Czerwca 2024   imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

XVII Festiwal Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej

2012-10-05  
Źródło artykułu: um.bielsko.pl, Autor zdjęć: um.bielsko.pl / bck.bielsko.pl
 
XVII Festiwal Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej

9 października o godz. 18.00 w Bielskim Centrum Kultury rozpocznie się XVII Festiwal Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej. Zainauguruje go recital skrzypcowy laureatki pierwszej nagrody ostatniego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu - Ko­reanki Soyoung Yoon, która jest uważana za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia. Skrzypaczce towarzyszyć będzie Marcin Sikorski, wybitny polski pianista-kameralista. W programie Henryk Wieniawski - Wariacje na temat własny op.15 i Capriccio Valse in e major op.7, Witold Lutosławski - Subito, Eugène Ysaÿe - Poeme elegiaque i Karol Szymanowski - Nocturn & Tarantel­la.

130. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego

Był wybitnym kompozytorem, pianistą, pedagogiem i krytykiem muzy-cznym. Wypracował swój własny bardzo liryczny styl, wprowadził doswojej muzyki motywy polskiego folkloru, w tym podhalańskiego i kurpiow­skiego. 11 października o godz. 18.00 w BCK usłyszymy Symfonię koncertującą oraz Harnasie Szymanowskiego. Wykonane zostaną także Trzy tańce symfoniczne H.M. Góreckiego. Wystą­pią: Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka oraz soliści Anna Górecka - fortepian i Wiesław Ochman - tenor.

Koncert Bielskiego Towarzystwa Muzycznego

12 października o godz. 8.00 w Galerii Środowisk Twórczych BCK wioloncze­listka Urszula Mizia i pianista Michał Korzistka zaprezen­tują utwory Karola Szyma­nowskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara.

Koncert dla dzieci i młodzieży

Drugi z koncertów dla młodzieży szkolnej zaplanowa­no 12 października o godz. 11.00 w sali koncertowej szkoły muzycznej. Będzie on połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu wiedzy o kompozytorach - bohaterach 17. FKP. W programie utwory K. Szymanowskiego, W. Kilara i H.M. Górec­kiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej pod dyr. Andrzeja Kucybały.

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Spotkanie z kompozytorem i koncert odbędą się 12 października o godz. 18.00 w Galerii Środowisk Twór­czych BCK. J.K. Pawluśkiewicz jest jednym z bardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Od wielu lat jest związany z kabare­tem Piwnica pod Baranami w Krakowie. Skomponował liczne oratoria. Artysta uprawia też malarstwo, stosując technikę, którą sam nazwał żelart. Właśnie wystawa BELL-ART. ŻEL-ART. będzie towarzyszyła koncertowi muzyki kameralnej z okresu współpracy z zespołem Anawa oraz Piwnicą pod Baranami, w którym wystąpi Grzegorz Turnau z zespołem i Halina Jarczyk.

80. urodziny Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar jest jednym z najwięk-szych polskich kompozytorów współczesnych. Uchodził za przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej, po-tem zaczął tworzyć dzieła inspirowane folklorem pod-halańskim. Kościelec 1909, II Koncert fortepianowy, Siwa mgła i Krzesany zos-taną wykonane 13 paździer­nika o godz. 18.00 w sali BCK. Zagrają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita i Beata Bilińska - fortepian, zaśpiewa Jarosław Bręk.

Nieszpory Ludźmierskie

Oratorium Nieszpory Ludźmierskie Jan Kanty Pawluś­kiewicz stworzył do słów Leszka Aleksandra Moczul­skiego. Prapremiera utworu miała miejsce w 1992 r. Mu­zyka Nieszporów... zawiera elementy folkloru góralskie­go, muzyki orientalnej, kościelnej, a także partie chorałowe. Nieszpory Ludźmierskie usłyszymy na finał 17. FKP 14 października o godz. 18.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. Oratorium wykonają: Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór Resonans Con Tutti pod dyr. Sławo-mira Chrzanowskiego oraz soliści - Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki. Koncert odbędzie się w ramach obchodów 12. Dnia Papieskiego, w jego trakcie zostaną wręczone statuetki Patrimonium Crucis Stowarzyszenia Evangelium Vitae.

Szczegóły 

 

um.bielsko.pl / bck.bielsko.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola