Belka
Niedziela, 28 Kwietnia 2024   imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowa książka Jerzego Truszkowskiego-Galeria Bielska BWA zaprasza na koncert promocyjny

2013-02-08  
Źródło artykułu: galeriabielska.pl, Autor zdjęć: galeriabielska.pl
 
Nowa książka Jerzego Truszkowskiego-Galeria Bielska BWA zaprasza na koncert promocyjny

Galeria Bielska BWA zaprasza na promocję najnowszej książki Jerzego Truszkowskiego we wtorek, 12 lutego 2013 roku o godz. 19.00, tuż po wernisażu wystawy duetu Czekalska+Golec „The Favorite Works ¼". Galeria jest jej wydawcą. Książkę promować będzie koncert grupy muzyczno-wizualnej Jerzego Truszkowskiego „Nihilistyczny alians orgiastyczny Sternenhoch".

Nowa książka Jerzego Truszkowskiego

Przypomnienie artystów polskiej awangardy

„Post Partum Post Mortem. Artyści awangardowi w społeczeństwie socjalistycznym w Polsce 1968-1988 (od Jacka „Krokodyla" Malickiego do Jacka Mikołaja Rydeckiego)"

- to tytuł najnowszej książki Jerzego Truszkowskiego o charakterze źródłowym, zawierającej informacje związane z działalnością i twórczością najmniej znanych artystów polskiej awangardy lat 1968-1988. Bohaterami książki są: Jacek Malicki, Paweł Kwiek, Andrzej Partum, Zbyszko Trzeciakowski oraz Jacek Mikołaj Rydecki. Autor podaje też podstawowe informacje na temat ruchu artystycznego Kultura Zrzuty, który został zainicjowany w 1978 roku na łódzkim Strychu przez Włodzimierza Adamiaka, Marka Janiaka i Zbigniewa Liberę.

Przybliżając wiedzę o dorobku bohaterów książki, autor uwzględnia szerokie tło oraz kontekst artystyczny i społeczno-polityczny epoki realnego socjalizmu.

Najlepszą rekomendacją książki Jerzego Truszkowskiego jest opinia Stefana Morawskiego, wybitnego estetyka i badacza sztuki najnowszej, sformułowana w 1997 roku w trakcie przygotowywania publikacji:

- „Książka jest wynikiem refleksji o aktualnych perypetiach sztuki polskiej na tle ogólnoświatowym, autora, który jest jednym z najwybitniejszych uczestników neoawangardowego ruchu artystycznego. Słowem, rzecz rzadko spotykana, a u nas, jeśli nie mylę się, bezprecedensowa, mianowicie artysta wypowiada się o artystach jako teoretyzujący dziejopis ich dokonań. Wypowiada się nie tylko ze znakomitym wyczuciem sytuacji, których sam doświadczył i które obserwował, ale ponadto ze znawstwem problematyki".

- „Pisząc książkę, skupiłem się na zapomnianych i niedocenianych prekursorskich działaniach artystów polskiej awangardy. Wszystkich bohaterów mojej książki dobrze znałem osobiście, korzystałem z informacji na temat ich dorobku, które przekazywali mi bezpośrednio" - mówi Jerzy Truszkowski.

W 200-stronicowej części czarno-białej książka jest bogato ilustrowana fotografiami Zygmunta Rytki, KwieKulik i samego Jerzego Truszkowskiego. W większości to niepublikowane dotąd nigdzie fotografie. W 48-stronicowym appendixie autor umieścił kolorowe ilustracje stanowiące unikatowe źródło wiedzy o performansach artystek i artystów, które miały miejsce w Galerii Bielskiej BWA: Marii Pinińskiej-Bereś, Zbigniewa Warpechowskiego i Marka Rogulskiego Rogulusa.

Książkę wydała Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej w związku z wystawą „Partum post mortem", jaką zaprezentowała w 2008 roku i której kuratorem był Jerzy Truszkowski.

Pierwsze egzemplarze pokazane będą publiczności w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej we wtorek, 12 lutego 2013 roku o godz. 19.00, tuż po wernisażu wystawy duetu łódzkich artystów Czekalska+Golec - „The Favorite Works ¼".

Promocją książki będzie koncert grupy muzyczno-wizualnej Jerzego Truszkowskiego „Nihilistyczny alians orgiastyczny Sternenhoch" w jej oryginalnym składzie z pierwszego publicznego koncertu, który miał miejsce 10 marca 1983 roku w Galerii BWA w Lublinie z inicjatywy jej ówczesnego dyrektora Andrzeja Mroczka. Wystąpią: Marek „Gwizdek" Gwizda - instrumenty klawiszowe, perkusja; Michał Pikula - gitara basowa; Irek „Bubo" Puchacz - gitara; Jerzy „Nihilista" Truszkowski - vocal; nie żyją już dwaj uczestnicy lubelskiego koncertu: Janusz „Yasio" Rasiński oraz Mariusz „Konfucy" Maliszewski.

Jerzy Truszkowski. Urodzony w 1961 roku w Warszawie. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom w 1986 roku). Od 1983 roku związany z Galerią BWA w Lublinie.

Jest artystą wizualnym reprezentującym nurt sztuki krytycznej i politycznej - jednym z jej prekursorów; autorem pięciu książek o sztuce i kulturze współczesnej oraz kilkuset artykułów z zakresu teorii, historii i krytyki sztuki, publikowanych w specjalistycznych czasopismach, m.in. kwartalniku „Exit" i miesięczniku „Sztuka.pl".

 

galeriabielska.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola