Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawa „Kobiety Mocy”

2013-06-12  
Źródło artykułu: galeriabielska.pl, Autor zdjęć: galeriabielska.pl / dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery
 
Wystawa „Kobiety Mocy”

Wystawa „Kobiety Mocy” (22 czerwca - 28 lipca 2013)

Wystawa „Kobiety Mocy" Katarzyny Majak jest efektem ponadrocznej pracy badawczej artystki, która dotarła do kilkudziesięciu kobiet w Polsce, reprezentujących współczesne nurty duchowe odwołujące się do szamanizmu, dawnych wierzeń słowiańskich lub pozaeuropejskich, ale też łączących wierzenia ludowe z prawosławiem. Są wśród nich szeptuchy, uzdrowicielki, zielarki, wizjonerki i wiedźmy - te, które posiadają wiedzę opartą na intuicji i czerpaniu z kontaktu z naturą. Wystawę tworzy 12 (spośród 29) fotograficznych portretów kobiet, zapis fragmentów rozmów z szeptuchami, a także filmy rejestrujące rytuał oczyszczania szałwią przestrzeni miasta oraz obiekty o znaczeniu magicznym, rytualnym.

Projekt, na który Katarzyna Majak otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był prezentowany m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku (USA), Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie (Słowenia), Central European House of Photography w Bratysławie (Słowacja), na wystawie „31 Women in Art Photography" w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku oraz w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Kuratorką wystawy jest Agnieszka Żechowska.

„Bohaterki projektu reprezentują nurty pogańskiej i neopogańskiej duchowości, między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne - rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru czy nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z mityczną władczynią Matką Ziemią. Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, trzymające w dłoniach magiczne atrybuty (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz), które przypominają insygnia królewskie. Najmłodsza z kobiet ma trzydzieści lat, najstarsza - prawie dziewięćdziesiąt" - pisze Agnieszka Żechowska.

Katarzyna Majak jest artystką wizualną, autorką tekstów o fotografii, kuratorką wystaw, wykładowczynią. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska - kuratorka i teoretyczka sztuki. Kuratorka m.in. cyklu „Supermarket Sztuki" (Warszawa, 2002-2007), wystaw zbiorowych: „Witajcie w Mediach" (Królikarnia - Oddział Muzeum Narodowego, 2006), „Iluzja jako źródło cierpień" (Galeria Bielska BWA, 2008), „Pożądanie Patrzenie Przerażenie" (Warszawa, 2008), a także wystaw indywidualnych oraz przeglądów filmowych. Założycielka Fundacji Supermarket Sztuki (2004).

Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.

Koordynacją projektu „Kobiety Mocy" zajmuje się Fundacja Supermarket Sztuki.

Patroni medialni projektu: TVP Kultura, „Obieg", „Artinfo.pl", „Kwartalnik Fotografia", „Fotografia Kolekcjonerska", „Fotopolis", „Trzy Kolory".

O projekcie można poczytać na: www.womenofpower.pl

 

galeriabielska.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola