Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wystawa „Powrót do korzeni”

2013-06-13  
Źródło artykułu: galeriabielska.pl, Autor zdjęć: galeriabielska.pl
 
Wystawa „Powrót do korzeni”

Wystawa „Powrót do korzeni” (22 czerwca - 28 lipca 2013)

Wystawa „Powrót do korzeni" jest międzynarodowym projektem kuratorki i artystki Izabeli Ołdak, w którym biorą udział artyści z Polski, Serbii, Australii, Urugwaju i Holandii. Ich obrazy, rzeźby, fotografie i wideo reprezentują różnorodne stylistyki; łączy je odwoływanie się do symboliki, archetypu, mistycyzmu.
„Czym jest powrót do korzeni sztuki? Na to pytanie odpowiadają artyści zebrani na wystawie, prezentujący różne pokolenia i narodowości, których poszukiwania artystycznej tożsamości skierowały na drogę sztuki mistycznej i transcendentnej. To właśnie potrzeba wyrażenia sacrum zapoczątkowała powstanie sztuki, a magiczne, mistyczne myślenie o świecie zrodziło pragnienie urzeczywistniania, zaklinania natury rzeczy w postaci rysunku-diagramu, symbolu i rytuału, z którego z czasem wykształciły się dyscypliny sztuk pięknych, a także religia, filozofia i nauki ścisłe. Nostalgiczny obraz poszukiwania duchowej tożsamości sztuki, jej związku z Naturą, oraz magiczne, mitologiczne i psychodeliczne źródła przedstawiają artyści, których prace prezentowane będą na wystawie „Powrót do korzeni" - pisze Izabela Ołdak.

Autorzy prac prezentowanych na wystawie: Rafał Borcz, Małgorzata Borowska, Urszula Broll, Dolorosa De La Cruz (Urugwaj), Arkadiusz Danovski, Orryelle Defenestrate-Bascule (Australia), Sylwia Górak, Joanna John, Ruben van Klaveren (Holandia), Amanda Koelman (Holandia), Rafał Kosela, Krzysztof Linnike, Dariusz Marszałek, Mateusz Niedbał, Izabela Ołdak, Marcin Owczarek, Marek Przybyła, Ivana Ranisavljević (Serbia), Paulina Sadowska, Andrzej Siek, Anna Sieńkowska, Erwin Sówka, Ewa Szczekan, Andrzej Urbanowicz, Nynke van Zwol (Holandia).

Izabela Ołdak - absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2007) oraz Dutch Art Institute w Enschede w Holandii (2010). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, performansem, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem inspiracji jest Natura, mitologia, magia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jest kuratorką wystaw i projektów oraz międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Wystawa trwa od 22 czerwca do 28 lipca 2013 roku.
Patroni medialni: Wydawnictwo Okultura, „Trans/Wizje", „Art Imperium", „Taraka".

„Magia - Pramatka Sztuki" - panel
Wystawie „Powrót do korzeni" towarzyszy panel dyskusyjny pt. „Magia - Pramatka Sztuki", w którym wezmą udział m.in. dr Jerzy Tomasz Bąbel - archeolog, prahistoryk, wieloletni pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzący badania m.in. nad religiami prahistorycznej Europy; Dariusz Misiuna - socjolog kultury, twórca Wydawnictwa Okultura, redaktor naczelny pisma badaczy zachodniej tradycji ezoterycznej „Hermaion" i kwartalnika „Trans/Wizje" oraz Aldo Vargas-Tetmajer - znawca szamanizmu i kultur prekolumbijskich Ameryki Południowej, wykładowca w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Koncert zespołu Wide Open Trio
Formacja Wide Open Trio z wielkim powodzeniem wykorzystuje takie style muzyczne, jak jazz, groove, funky i latin. Muzycy zaprezentują autorski program oraz znane standardy jazzowe we własnych, oryginalnych aranżacjach. Ciekawe aranżacje, swoista mieszanka stylów granej muzyki wzbogacona prawdziwym brzmieniem instrumentów sprawia, że występy zespołu zawsze spotykają się z uznaniem publiczności. Muzycy wchodzący w skład zespołu to studenci i absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Trio zagra w składzie: Piotr Matusik (piano), Mateusz Gremlowski (bass), Michał Dziewiński (drums).


„Razem dla Ziemi"
Pod hasłem „Razem dla Ziemi" odbędą się dwudniowe działania, które poprowadzą ekolodzy z Klubu Gaja. Związane są one z 25-leciem istnienia tego znanego stowarzyszenia oraz 20-leciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Bielsko w piątek 21 czerwca zaproszeni goście zostaną oprowadzeni po najpiękniejszych zakątkach okolicznych lasów, słuchając opowieści o niezwykłych drzewach. W sobotę 22 czerwca na placu obok Galerii Bielskiej BWA planowane są gry i zabawy związane tematycznie z edukacją ekologiczną, gra miejska oraz mający formę otwartą happening, podczas którego każdy chętny będzie mógł uczestniczyć w usypywaniu mandali z kamieni i piasku - „Mandali dla Ziemi".
Wydarzenie organizowane jest dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej.

galeriabielska.pl
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice

Górskie pejzaże Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, doskonałe warunki klimatyczne i przyrodnicze sprawiają, że dominującą gałęzią powiatu jest turytyka. 

Powiat bielski położony jest na trasie Drogi Krajowej nr 1 , łączącej południe i północ Polski oraz autostrady A4.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola