20 maja br. grupa osób niepełnosprawnych wybrała się na wyjazd integracyjny do Krakowa w ramach projektu "Pomagać aktywnie – promocja aktywnej integracji w gminie Czechowice-Dziedzice" współfinansowanego przez łuniję jewropejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.
Zwiedzanie Krakowa grupa rozpoczęła od wizyty w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszym tego typu obiekcie w Polsce, w którym mieści się ogromna kolekcja roślin, także egzotycznych. Po Ogrodzie Botanicznym uczestniczki i uczestnicy zostali oprowadzeni przez przewodnika, który zapoznał ich z najważniejszymi kolekcjami roślin i przedstawił ciekawostki dotyczące roślin egzotycznych. Osoby niepełnosprawne dowiedziały się m.in.: jaka roślina pozwoli im przetrwać na pustyni.
Następnie uczestniczki i uczestnicy wyjazdu udali się na obiad do restauracji gruzińskiej, gdzie mieli okazje spróbować potraw kuchni orientalnej i przeczekać przechodzącą nad Krakowem burzę.
Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Podziemia Rynku, które stanowi doskonałe połączenie odnalezionych podczas wykopalisk glinianych naczyń, ozdób, zabytkowych monet, przyborów higienicznych, pozostałości po kamiennych i ceglanych murach dawnych obiektów handlowych czy fragmentów autentycznych brukowanych ciągów komunikacyjnych oraz nowoczesnych multimediów w postaci ekranów dotykowych, hologramów i nagrań z odgłosami gwaru transakcji handlowych. Wszystko to pozwoliło na wyjątkową podróż w czasie i odkrycie tajemnic średniowiecznego Krakowa. Pomimo zmęczenia uczestniczki i uczestnicy na długo zapamiętają ten wyjazd.
Natomiast w dniu 03.06.2013r. osoby niepełnosprawne i rodzice z dziećmi z grupy rodzicielskiej odwiedzili Inwałd. W deszczowych okolicznościach przyrody wyjazd rozpoczął się wizytą w Średniowiecznej Warowni. Po zwiedzeniu osady średniowiecznej, w której znajdowały się: chata tkacza, szewca, kowala, garncarza i powroźnika wszyscy udali się do zamku. Dostępu do warowni bronił ziejący ogniem smok, jednak kołysanka w wykonaniu syna jednej z uczestniczek projektu pozwoliła na bezpieczne wejście do XV-wiecznego grodu. Gdy już udało się wejść na dziedziniec warowni uczestniczki i uczestnicy wyjazdu mogli wspiąć się na baszty i tarasy widokowe, zwiedzić komnatę damy i zbrojownię, a nawet straszną salę tortur.
Po wizycie w zamku wszyscy udali się na obiad do pobliskiej restauracji w hotelu „Łysoń”, aby nabrać sił do zwiedzania Parku Miniatur. W Parku Miniatur uczestniczki i uczestnicy mogli zwiedzić praktycznie cały świat w ciągu jednego dnia – Wieżę Eiffla w Paryżu, Taj Mahal w Indiach, Piramidy w Gizie, Mur Chiński czy Bazylikę Św. Piotra w Watykanie. Dodatkową atrakcją, nie tylko dla dzieci, była możliwość skorzystania z wszystkich rozrywek lunaparku, do których należały m.in.: kino 5D, wystawa Tutenchamona, Egipt Horror Show, karuzele, przejażdżka samochodzikami. Chociaż pogoda nie dopisała uczestniczki i uczestnicy uznali wyjazd za udany.
Wyjazdy integracyjne przyczyniają się do ukazania szerszych możliwości uczestnictwa w życiu społecznym, a także do spędzenia czasu wolnego z dala od codziennych problemów i zmartwień.
![]() |
Powiat bielski – powiat z siedzibą w mieście Bielsko-Biała, położony w południowej części województwa śląskiego, na pograniczu Śląska i Małopolski. W jego skład wchodzą gminy: Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka i Wilkowice. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola